The Offspring

"Historie"

!!! Přejít na skupinu SUM 41 >>

Historie

Dexter Noodles Greg K Pete Parada Ron Welty Atom X-13

Členové

Dexter Holland

Vlastním jménem Bryan Holland. Narodil 29.12.1966 ve městě Orange Country v Kalifornii jako třetí ze čtyř dětí. Otec pracoval jako úředník v nemocnici a matka jako učitelka. Je ženatý, manželka Kristine Luna. Na střední škole patřil mezi premianty třídy, ale nebyl ten typ co sedí v koutě a učí se. Byl to divoch s dobrým vychováním. Spolužákům asi ještě dnes leží v hlavách jeho řeč, kterou věnoval učitelskému sboru na rozloučenou při ukončení studia. Svým vystupováním si získal přezdívku Dexter, která mu zůstala dodnes. Kytarista Noodles na jeho školní léta vzpomíná: "Seznámili jsme se samozřejmě ve škole. Kromě toho, že byl mluvčím třídy, to byl matematický šílenec. Zpočátku jsem si dost dobře nemohl dát dohromady jeho dlouhé černé vlasy, kostkované kalhoty a jeho vědomosti." Po střední škole následovala se střídavými úspěchy Pacifická univerzita. Své snažení dotáhl Bryan do konce po vydání alba Smash. Na fakultě filozofie získal doktorát mikrobiologie. Od roku 1997 řídí své vlastní nezávislé vydavatelství Nitro. U The Offspring má na starosti kromě psaní textů písní zpěv a kytaru. V mládí byl členem běžkařského týmu a jeho největším koníčkem hned po muzice jsou počítačové hry. Vlastní také již pár let pilotní licenci. Dexter bydlí v Huntington Beach, kde má také své vlastní nahrávací studio.

Greg K

Vlastním jménem Greg Kriesel. Narodil 20.1.1965 ve městě Glendale v Kalifornii. Dnes bydlí v LA v Kalifornii Hraje na baskytaru. Mezi jeho záliby patří golf, kempování a sbírání klobouků. Vystudoval vysokou obchodní školu a tím získal titul bakaláře. Jeho otec byl bankéř. Je ženatý s manželkou Jane. Spolu mají syna Michaela, který se narodil v roce 1999. S Dextrem se znají již od střední školy.

Noodles

Vlastním jménem Kevin Wasserman Narodil se 4.2.1963 v Los Angeles. Hraje na kytaru a zpívá vokály. Kromě The Offspring účinkuje také ve skupině Dirty Dot. Rád rybaří, surfuje, jezdí na snowboardu a na lyžích.

Pete Parada

Dříve působil v kapelách Saves The Day, Face To Face nebo Alkaline Trio. V kapele hraje na bicí.

Bývalí členové

Ron Welty

Narodil se 1. února 1971 v Long Beach v Kalifornii. V kapele hrál na bicí. Vystudoval elektrické inženýrství. Od kapely odešel v roce 2003 krátce před nahráváním alba Splinter.

X-13

Vlastním jménem Chris Higgins. V kapele zpíval a hrál "na cokoliv a kdykoliv." Má manželku Susan.

Josh Frees

Josh Frees natočil s kapelou jen album Splinter a poté se odpojil.

Atom Willard

Vlastním jménem Adam Willard. Narodil se ve Van Nuys v Kalifornii. V kapele hraje na bicí. Ke kapele přišel po vydání alba Splinter v roce 2003 a nahradil tak Joshe Freese. Před tím působil v kapele Rocket From The Crypt. Na bicí začal hrát již ve čtyřech letech. Kapelu se rozhodl opustit koncem července 2007 a rozhodl se věnovat svému vedlejšímu projektu "Angels And Airwaves."

Historie skupiny

1984 - 89

V roce 1984 vznikla oficiálně kapela Manic Subsidal, která se ovšem později přejmenovala na The Offspring. V těchto letech hrálo v Kalifornii přesněji v Orange Country spoustu hudebních skupin. Hrál se především rock, pop a new wave. Dexter se v žádné skupině neangažoval, dokud mu jeho starší bratr nepřinesl domů první punkovou desku skupiny Rodney on the ROQ. Punk ho tak zaujal, že vyměnil všechny svoje staré popové desky, které poslouchal, za punkové. Jeho oblíbenci se staly skupiny T.S.O.L., Agent Orange a The Adolescents. Než Dexter založil skupinu, věnoval se hlavně studiu. Založit skupinu se rozhodl po shlédnutí vyprodaného koncertu skupiny Social Distortion. S kamarádem ze sousední školy a členem běžkařského týmu Gregem Krieslem a s dalšími kolegy z oddílu založil skupinu Manic Subsidal. Ani jeden z nich neměl žádný hudební nástroj ani jeden neuměl pořádně hrát. Skupina vznikla po jednom dni zkoušení. Zkoušení probíhlo následovně: Dexter něco zahrál a Greg to upravil a pak to zkusili oba společně. První skladby začali hrát již po půl roce, i když to prý byla dřina. Jejich první zkušebna byl Dextrův dům. "Sešlo se nás vždycky dvacet v podkroví a dole seděla rodina u televize."

Na podzim 1984 začal Dexter studovat na univerzitě obor molekulární biologie, a tak skupině zbyly na hraní jen víkendy. Jednou Greg přivedl do zkušebny Kevina Wassermana (Noodles), který pracoval na jejich škole jako školník. Ten si okamžitě padl do noty s Dexterem a jelikož byl jediný v kapele starší 21 let, chodil kupovat pivo. Čtvrtý do party, Ron Welty, se k The Offspring dostal přes svou nevlastní sestru. Přestěhoval se do Garden Grove, nikoho neznal, a tak ho vzala na schůzku s Hollandem. Weltymu bylo teprve šestnáct let, když se poprvé sešel s Hollandem a spol., ale dostal šanci. Nahradil v Manic Subsidal bubeníka, který odešel studovat na medicínu. Tímto je skupina kompletní a mění si jméno na The Offspring.

Když jeli na svoje první turné, museli přemluvit Ronovo rodiče, aby mohl jet. Koncertů začalo přibývat a jméno The Offspring už se taky rozneslo. Koncem osmdesátých let však v okolí L.A. letěl docela jiný styl - trash metal. O punk rockové skupiny neměla žádná firma valný zájem.

1989 - 92

The Offspring vytrvali a v roce 1989 se jim naskytla první možnost nahrát svůj debut u malé nezávislé firmy Nemesis.

Jejich první album vychází ještě v témže roce a jmenuje se jednoduše "The Offspring" . Alba se prodala asi 10 000 kusů, což bylo na tehdejší poměry celkem dost. Kapela vyjela ve své první dodávce na klubové turné. To už však padla do oka Brettu Gurewitzovi, kytaristovi známé punkové veličiny Bad Religion, který v té době rozjížděl vlastní punkové vydavatelství Epitaph. Smlouva byla uzavřena téměř okamžitě, kdo by váhal. Skupina byla ráda, že se dostal pod jednu střechu s kapelami jako Bad Religion, Rancid nebo NOFX.

1992 - 94

V roce 1992 vychází jejich druhé album Ignition. Od debutu v roce 1989 se The Offspring muzikantsky hodně zlepšili. Jejich jméno se na punkové scéně docela dobře zabydlelo. To ještě nikdo nemohl tušit, že se za dva roky z téhle kapely vyklube milionová záležitost. Netušil to ani Brett, ani Dexter.

1994 - 97

V roce 1994 vychází přelomové album Smash, které se může právem řadit mezi ta díla, která způsobila nebývalý zájem o punk. The Offspring se zanedlouho společně s Green Day stali ústředními skupinami punkového stylu. Styly vstávají a po několika letech na výsluní zase odcházejí do nižších pater, to je nekonečný hudební koloběh. Album se prodávalo tak rychle, že se i zaměstnanci velkých firem začali zajímat, proč ta děcka kupují nějakou punkovou muziku. The Offspring točí dvě videa: "Self Esteem" a "Come Out And Play," která se stávají hity na MTV. Začíná šílený kolotoč koncertů, rozhovorů, focení atd. Velice dobře zvažovali, jestli dát jejich fotku na obálku časopisu nebo ne. Nechtěli být žádná plakátová kapela. Maximálně se věnovali koncertování. Čísla prodeje alba Smash se však šplhala stále vzhůru a zastavila až na neuvěřitelné hranici devíti milionů kusů. Popularita však s sebou nese i stinné stránky. Lidé jsou od přírody závistiví a velice rychle mění svůj názor na "punkové" zbohatlíky. Dexter uvádí příklad: "S Green Day jsme se znali hodně dlouho. Když jsme začali prodávat v milionových nákladech, přestali se s námi bavit. Osobně jsme se nijak nezměnili, protože se známe dlouhou dobu. Ostatní však změnili pohled na nás. Idylka byla porušena na přelomu let 1994-1995, kdy došlo ve vztazích vydavatele, tedy firmy Epitaph zastoupené šéfem Brettem Gurewitzem, a The Offspring ke zkratu. Brett byl určitě namlsán dobrým prodejem alba Smash a jako každý obchodník chtěl zákonitě více. A proto začátkem roku 1994 podepsali s Brettem smlouvy na další alba. Ale Brett začal mít velké nároky a chtěl mít ze skupiny hodně peněz, a proto se kluci rozhodli, že Epitaph opustí a přešli ke Columbii.

1997

Turné trvalo skoro dva roky a sestava Dexter Holland, Greg K, Noodles a Ron Welty několikrát procestovala doslova celý svět. Byl však čas připravit první album pro novou firmu. Stalo se tak v lednu 1997, kdy vyšlo album Ixnay On The Hombre.

Deska byla nahrána ve studiích El Dorado, které vlastní Dave Jerden. Právě toho si také skupina vybrala za producenta. Hudebně to byl stále punk rock, na jaký si všichni fandové The Offspring zvykli. Album Ixnay On The Hombre už nebylo takovým trhákem jako jeho předchůdce. To se dalo čekat, punková vlna opadla a přelétaví lidé si zase našli jiný styl, kterému věnovali své peníze a pozornost. Tři miliony prodaných nosičů je ale velký úspěch. Opět probíhá masivní světové turné. V mezičase Dexter Holland zakládá společně s Jello Biafrou charitativní organizaci FSU.

1998 - 00

V roce 1998 se The Offspring také zúčastňují natáčení bizardní hororové komedie Idle Hands. Dexter a spol. tam vystupují jako kapela školní akci těsně před tím, než vypukne totální apokalypsa. K této příležitosti také natočili v domácím studiu bubeníka Rona dvě skladby pro tento film. Ze svého debutového alba si vzali píseň Beheaded a od punk rockových monster The Ramones si půjčili hitovku I Wanna Be Sedated.

Na podzim roku 1998 vychází v pořadí již páté album skupiny The Offspring s názvem Americana, které opět bylo nahráno ve studiích El Dorado a producentem byl znovu Dave Jerden. Tohle album bylo ještě větším trhákem než Smash, čísla prodejnosti se vyšplhala až k 12 milionům. Začalo to skvělým singlem Pretty Fly (for a white guy), který se stal nejčastěji kopírovanou skladbou ve formátu mp3 z internetu a obsadil první místo většiny hitparád po celém světě. Následovaly ho singly Why don't you get a job?, The kids aren't allright a She's got issues. Mezitím probíhá opět celosvětové turné se zastávkami třeba na festivalu v Readingu či Woodstocku. The Offspring také dostávají cenu evropské MTV za nejlepší rockový výkon.

2000 - 01

Po skoro přesně dvou letech je připraveno v pořadí šesté studiové album Conspiracy of one, jeho vydání však předcházely nemalé problémy. Kapela, známá svou podporou volného šíření hudby a serveru Napster, chtěla toto album dát nejprve volně stažitelné na internet a dokonce vyhlásila soutěž o milion dolarů z vlastní kapsy pro jednoho šťastného vylosovaného uživatele internetu, který si album zkopíruje. To se ovšem velmi nelíbilo vydavatelství Columbia respektive Sony music. Obě strany si hrozily soudními žalobami až došlo ke kompromisu. Před oficiálním vydáním desky 14.11.2000 byl na internet dán pouze singl Original Prankster. Album obsahuje také interaktivní stopu na níž jsou čtyři videoklipy z Americany a dva komponované videoklipy z nového alba a jsou to Original Prankster a One fine day. Také obsahuje upoutávku na videokazetu (či DVD) s názvem Huck it! plánovanou na jaro roku 2001. Ihned po vydání alba přišlo již tradiční světové turné.

2001

V prosinci 2001 nahrála skupina The Offspring singl "Defy you" s producentem Brendanem O'Brienem pro soundtrack k filmu "Orange Country."

2003

V roce 2003 se rozhodl před nahráváním alba Splinter opustit kapelu Ron Welty. Josh Frees s nimi nahrál album Splinter a poté se odpojil a přišel nový bubeník Atom. K albu Splinter natočila skupina klipy Hit That, (Can't Get My) Head Around You a Da Hui, který se natáčel na Havaji.

2005

V červnu roku 2005 vydává skupina vzpomínkové album Greatest Hits. K albu bylo vydáno i DVD, kde mluví k jednotlivým písním Dexter s Noodlesem. CD také obsahuje hit ze soundtracky Orange Country - Defy You a nový singl Can't Repeat.